Letecká doprava

Nejrychlejší cesta do Norska je letadlem. Doba letu z Prahy do Oslo je asi 2 hodiny.

Rezervace letů viz systémy jednotlivých společností:

ČSA - www.csa.cz
Norwegian, nízkonákladová letecká společnost - Norwegian.no
Scandinavian Airlines, letecká společnost – Flysas.com
Wideroe, letecká společnost - Wideroe.no (převážně vnitrostátní lety)

Norská letiště:

www.avinor.no
www.osl.no

Doprava automobilem

Většina návštěvníků cestuje do Norska automobilem.
V návaznosti na cíl cesty je možné volit celou řadu tras.


Trasa přes Německo přímo do Norska

Tato trasa je nejpohodlnější, ale nikoli nejrychlejší a ne zrovna nejlevnější. Využívá trajektového spojení Colorline na lince z Kielu do Oslo (19 hodin plavby) nebo linku společnosti Stena Line z Kielu do Göteborgu (14 hodin plavby).

Cesta z Prahy do přístavu Kiel trvá asi 7 hodin a vede po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A111, A24 - Hamburg - A21 - Kiel (Hafen, Schwedenkai).


Trasy přes Německo a Švédsko

Trasy přes Německo a Švédsko jsou nejrychlejší a obvykle i jednou z levnějších alternativ přístupu. Využívají trajektového spojení společností Stena Line a TT Line na linkách Rostock-Trelleborg a Sassnitz-Trelleborg nebo Scandlines na linkách Rostock-Gedser nebo Puttgarten-Rodby + most přes Öresund.

Cesta z Prahy do přístavu Rostock trvá asi 6 hodin a vede po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A10, A19 - Rostock (Überseehafen), viz mapa trasy vpravo

Cesta z Prahy do přístavu Sassnitz trvá asi 8 hodin a vede většinou po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A10 ve směru na Frankfurt a. Oder a dále po dálnici A11 směrem na Prenzlau/Stettin a následně po dálnici A20 přes Stralsund na silnici B96 do Sassnitz (přístaviště Mukran).


Trasy přes Německo a Dánsko

Trasy přes Německo a Dánsko (Jutský poloostrov) jsou kompromisem mezi rychlostí, komfortem a cenou. V závislosti na aktuálním cenovém tarifu mohou být i nejlevnější alternativou cesty. Využívají trajektového spojení společností Colorline, Stena Line a Fjord Line na linkách Frederikshavn-Oslo, Hirtshals-Larvik, Hirtshals-Kristiansand a Hirtshals-Stavanger-Bergen.

Cesta z Prahy do přístavu Hirtshals nebo Frederikshavn trvá asi 11-13 hodin a vede po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A111, A24 - Hamburg - A21, A7 / E45 - Flensburg- Aarhus - Aalborg do Hirtshals nebo Frederikshavn (havn).


Trasy přes Polsko a Švédsko

Cesta přes Polsko a Švédsko může být vhodnou alternativou pro cestující ze severu Moravy a Slovenska, případně při cestách na daleký norský sever. Využívá trajektového spojení společnosti Polferries na lince Gdaňsk-Nynäshamn, případně Swinoujscie-Ystad.

Cesta z Ostravy do Gdaňska trvá 9-10 hodin a vede přes Opole - Kalisz - Bygdoszcz do Gdaňska.

Cestující ze Slovenska volí obvykle trasu přes Krakow - Lodz - Torun do Gdaňska.


Trasy přes Polsko, Pobaltí a Finsko

Trasy přes Polsko, Pobaltí a Finsko jsou pro cestující ze severu Moravy a Slovenska rychlým a zároveň relativně levným řešením při cestách na daleký norský sever. Využívají trajektového spojení z estonského Talinu do Helsink (obvykle není nutná rezervace trajektu).

Cesta z Ostravy až do severonorského města Alta trvá 40-45 hodin a vede přes Varšavu - Rigu - Talin - Helsinki - Jyväskylä - Oulu - Tornio - Muonio - Enontekio - Kautokeino.


Doprava námořní – trajekty

Přehled lodních společností, které zajišťují trajektovou dopravu do Švédska a Norska:

Stena Line, trajekty z Německa, Polska a Dánska do Švédska a Norska - www.stenaline.de
TT-Line, trajekty z Německa do Švédska - www.ttline.com
Scandlines, trajekty z Německa do Dánska a Švédska - www.scandlines.de
Polferries, trajekty z Polska do Švédska - www.polferries.se
Color Line, trajekty z Německa a Dánska do Norska - www.colorline.com
Fjord Line, trajekty z Dánska do Norska - www.fjordline.com
DFDS Seaways, trajekty z Dánska do Norska - www.dfdsseaways.com


Doprava autobusová

Do Norska jezdí z Prahy autobusy Eurolines a Bohemianlines. Cesta z Prahy do Oslo trvá 24 hodin.

Eurolines - www.eurolines.cz
Bohemianlines – www.bohemianlines.cz
Eurolines Norsko - www.eurolines.no
Lavprisekspressen, vnitrostátní doprava, autobusová linka do Kodaně - www.lavprisekspressen.no
Nor-way, autobusová společnost, vnitrostátní expresy, busy do Dánska, Německa - www.nor-way.no
Swebus Express, autobusová společnost, busy z/do Švédska - www.swebusexpress.se


Doprava železniční

InterRail, síťová jízdenka pro zlevněné cestování železnicí po Evropě – www.interrailnet.com
NSB, norské dráhy - www.nsb.no


Vstupní formality

Norsko je součástí schengenského prostoru, v jehož rámci nejsou na státních hranicích obvykle vykonávány hraniční kontroly.

Pro vstup na území Norska potřebují občané ČR a SR jen občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, ale doporučujeme raději cestovní pas, platnost pasu musí být ještě nejméně 3 měsíce od data vstupu do země.

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Norska bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního dokladu nebo platného občanského průkazu. Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.

Při vstupu na území Skandinávie není povinná výměna valut, nicméně každý cestující musí být schopen prokázat, že má pobyt zajištěn (buď finanční hotovost nebo poukaz na pobyt - voucher nebo pozvání). Další info viz www.mzv.cz


Celní a dovozní omezení

Norsko má velmi přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží; přesné a aktuální informace naleznete na stránkách celní správy Norska, viz www.toll.no.

Při cestách do Norska platí zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále přísně omezen dovoz zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat, živých rostlin, brambor, vajec apod.

Množství alkoholu a tabáku, které lze do Norska bezcelně dovézt (přesné informace viz www.toll.no): 1 litr nápoje s více než 22% alkoholu (max. obsah alkoholu v nápoji dováženém do Norska smí být 60%) a 1.5 litru s 2.5 - 22% alkoholu nebo 3 litry s 2.5 - 22% alkoholu 2 litry piva
200 ks cigaret nebo 250g tabáku
Alkohol mohou dovážet pouze osoby starší 18 let, alkohol s obsahem 22% a více pouze osoby starší 20 let

Masa a mléčných výrobků v originálním balení lze do Norska ze zemí EHP bezcelně dovézt celkem max. 10 kg.

V hotovosti lze bez omezení dovézt nebo vyvézt bankovky a mince v hodnotě max. NOK 25.000. Vyšší částku je nutné přihlásit a zapsat do předepsaného formuláře; najde-li kontrola vyšší nepřiznanou částku, zabaví ji a uloží pokutu. Přesné aktuální znění celních předpisů viz www.toll.no


Cestování s domácími zvířaty

Podmínky pro dovoz psů, koček a fretek do Norska platné pro členské státy EU od 1.10.2004.

Při cestě do Norska musí Váše zvíře mít:
- Pas zvířete v zájmovém chovu - je to jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země (pro Českou republiku písmena CZ) a pořadovým číslem, přiděleným Státní veterinární správou ČR.
- Mikročip nebo tetování - zvířata, která nejsou zapsána v plemenných knihách, musí být označena mikročipem.
- Odčervení - ne starší než 10 dní před příjezdem do Norska. Odčervení by mělo být zopakované do 7 dnů po příjezdu do Norska.
- Platné očkování proti vzteklině, leptospiroze a psince (poslední dvě jmenované neplatí pro kočky a fretky).
- Sérologické vyšetření na vzteklinu - k tomuto vyšetření odebere schválený soukromý veterinární lékař vzorek krve a odešle k vyšetření do schválené laboratoře (např. v Praze 6 - Lysolaje, tel: 251 031 271). Minimální hodnota hladiny ochranných protilátek musí být 0,5m.j./ml. Krevní test musí být proveden v rozmezí 120 až 365 dní po posledním očkování.
- Další informace o vývozu zvířat najdete na stránkáchwww.svscr.cz nebo na stránkách www.mattilsynet.no (anglicky).

Nejnovější z blogu:
cenik

2.12.2019 cenik...


cenik

2.12.2019 cenik...


Volné termíny: